fbpx

13 iemesli, kāpēc tu vēl neesi sasniedzis savu mērķi

Ir virkne dažādu iemeslu, kāpēc nevaram sasniegt savus mērķus. Bet, varbūt, visi tie iemesli ir tikai iedomas…

SLINKUMS

Mēs visi zinām šo laisko draugu, kas itin bieži nāk ciemos un galīgi nav tas labākais kompanjons brīdī, kad jāgatavojas jauna produkta prezentācijai investoriem vai jāraksta kārtējā atskaite. Parastiem cilvēkiem ir raksturīgi atstāt visu uz pēdējo brīdi, prātīgākie izdarīs nepieciešamo tad, kad tas ir tikko parādījies pie apvāršņa, jo labi apzinās, ka brīvības sajūta pēc labi un laikā padarīta darba ir lieliska. Protams, arī paslinkot var un tas pat ir nepieciešams, jo darbaholisms ne pie kā laba nav novedis, taču tas ir vispārzināms fakts, ka tie, kas ir kaut ko sasnieguši, ir arī kaut ko darījuši, tāpēc vienīgais ieteikums cīņai ar slinkumu ir laist to vaļā.

TIESĪBAS

Ne tikai bagātie un veiksmes krekliņos dzimušie ir dzīves un karjeras mīluļi. Ikviens, kas piecelsies un darīs, arī sasniegs. Ir 21. gadsimts, par spīti notiekošajam pasaulē, jebkuram ir tiesības un izglītību un darbu neskatoties uz dzimumu, ādas krāsu, vecumu un reliģisko piederību. Darbiniekam, kas ir pierādījis savas darbaspējas, lojalitāti ir tiesības augt, saņemt papildus pienākumus un attīstīties. Jebkurš ir pelnījis savu vietu zem saules!

BAILES

Algas pielikums no zila gaisa nekrīt, to mēs zinām visi. Taču bieži vien uzņemties papildus darbu, izaicinājumus un izkāpt no savas komforta zona ir tās bailes, kas liedz mums augt, attīstīties un pilnveidoties. Bailes par sevi un savām spējām sākas jau no mazotnes, ģimenē. Kolektīvā ir nerakstīta konkurence un ietekmes sadalījums. Risks reālajā dzīvē ne vienmēr atmaksājas, taču dzīvē nav jāapbrīno citu drosme un ambīcijas, vienkārši uz galda jāliek savas kārtis. Mēs varam tikai iedomāties, kas būtu sasniegts dzīvē tad, kad biežāk bailēm tiktu pateikts stop.

PESISMS

Latvieši ir pesimisti it īpaši ziemā un rudenī, taču šoreiz ne par savu personīgo pesimismu, bet par to, ko sēj apkārtējie. “Tev nesanāks, tu taču to nemāki, tu izlidosi” – apkārtējie var ļoti ietekmēt to, ko plānojam darīt un vai tas mums vispār izdosies. Enerģētiskais vampīrs jeb kolēģis jau no paša rīta dod mājienu, ka turpmākās 8 stundas būs īsta kūre viņam? Vienkārši atbrīvojies no tāda cilvēka ar vieglu smīnu uz lūpām un gatavu plānu dienai, kur ir norādīts viss, kas jāizdara un atrodi savās domās telpu, kur aiziet un atbrīvoties no visa negatīvā. Karma ir bumerangs, tāpēc tad, kad kāds saka nē, vismaz 2x apdomā vai vispār ir jēga klausīties, darīt, ko saka citi, ja zini, ka pastāv arī alternatīvas.

SMADZENES

Kas par daudz, tas par skādi. Šo teicienu varētu attiecināt uz tiem strādīgajiem un čaklajiem, kuriem smadzenes strādā 24/7. Katra sīkuma analizēšana, darbabiedru sarunas un ķermeņa valodas ķidāšana novedīs pie sirmiem matiem un nevajadzīga stresa. Darītājs no domātāja atšķiras ar to, ka ir vienu lielu soli priekšā. Varbūt līdz jaunajai vakantajai vietai nav nemaz tik tālu, ja vien tiktu aizsūtīts pieteikums un sev pateikts, ka viss izdosies, nevis domāt, kas būtu,  ja būtu. Dzīve tomēr nav seriāls, neviens scenāriju neraksta, tāpēc, labāk ir izmantot tās iespējas, kas tiek dotas, nekā pēc tam pārdzīvot, kad tās paiet gar degunu garām, jo otro iespēju saņem tikai tie, kas to ir pelnījuši (lasiet – darījuši!).

BEZMĒRĶĪBA

“Laiks rādīs” un “laiks dziedē” īsti nav attiecināms uz profesionālo sfēru. Ja nav izvirzīti mērķi, nav plānu, nav ticības, nav darbības. Skumji, bet fakts – nekas tāpat vienkārši nenotiek pats no sevis. Ko tu vēlies dzīvē sasniegt? Vai esi laimīgs savā darbā? Varbūt vēlies kaut ko jaunu apgūt, iemācīties? Mūsdienās ir tik plašas iespējas, ir krietni vieglāk apgūt jaunu arodu, uzsākt savu biznesu. Galvenais ir sākt!

VIŅI

Viņi ir vainīgi pie tā, ka netiki paaugstināts, viņiem pielika pie algas, tev nē, viņiem viss izdodas, turpretī dzīve šajā krastā ir viena bēdu ieleja. Atklāšu noslēpumu – nav nekādu viņu. Protams, ir vieglāk kādu citu vainot savās neveiksmēs un likstās. Cilvēks var sevi psiholoģiski ietekmēt tik tālu, kad vienā brīdī tik tiešām liksies, ka nelaimes nenāk vienskaitlī un arī apkārtējo uzvedība paliek dīvaināka, pat naidīgāka. Taču realitātē daudz kas no tā ir vienkārši izdomājums, kas balstīts uz saasinātām emocijām, attiecībām un maldīgiem priekšstatiem.

IZREDZĒTO FAKTORS

Tu nevari sasniegt kaut ko vairāk tāpēc, ka tev nav kaut kā īpaša – kinozvaigznes izskats, liela bagātība vai magnētiska harisma? Ticība sev ir atbilde, kas jāapzinās un jāauklē, tā ir trausla kā porcelāns, taču tik vērtīga un nepieciešama pasaulē, kurā ir nemitīgas pārmaiņas un konkurence starp realitāti un stereotipisku izdomu. Alberts Einšteins nepiedzima laimes krekliņā ar formulu uzrakstītu uz tā, viņš kļuva par pasaules slavenu zinātnieku tikai sava mūža otrajā pusē un tādu izcilu piemēru ir ļoti daudz.

LAIKA IZŠĶIEŠANA

Cilvēks strādā, piemēram, 8 h. Strādā un strādā, it kā rūpīgi, it kā visu izdara, taču nav ne rezultātu, ne arī padarītā darba sajūtas. Ikdienā mēs darām tik daudz lietu, kas nav produktīvas. Vairāku darbu darīšana jeb multitāskings nav tas ātrākais ceļš uz labiem rezultātiem, jo pāris kārtīgu padarītu darbu vietā, būs liels apjoms daudzu pusdarītu un pavirši padarītu darbu. Vai tas ir nepieciešams? Nē? Vai tas ir rezultatīvi? Arī nē, jo kļūdu labošana prasa laiku, saprast, kurš no 10 darbiem ir prioritārs, prasa laiku.  Ne velti, jau no bērna kājas, saka, ka lēnāk brauksi, tālāk tiksi. Rūpīgāk apdomāsi un vairāk izdomāsi, kārtīgāk padarīsi un mazāk būs jāpārdara.

SOCIĀLĀS DZĪLĒS

21. gadsimta ieguvums vai sērga – sociālie mediji. Okeāns, kas aprij laiku, darbu, cilvēku un iespējas. Šis sociālais fenomens, kas balstās uz straujo tehnoloģisko attīstību, korelē ar darba spējām, ražīgumu, kā arī spēcīgi ietekmē cilvēka motivāciju un personīgo gribu. Laiks rit tik ātri, klīstot pa internetu, ka jāsecina, ka šī mānija ir kļuvusi par atkarību, kas būtībā abām pusēm, gan darba devējam, gan darbiniekam, nes tikai zaudējumus. Vieglākais ceļš ir sākt ar sava paraduma kontrolēšanu, kas nozīmē, ka automātiskais reflekss ieskatīties telefonā tiklīdz atskan paziņojums par jaunu vēstuli vai pievienotu bildi, ir jāizskauž un jāsamazina patērētā laika apjoms un biežums.

ŠAURA DOMĀŠANA

Vai tu zini, ko darīsi nākamnedēļ, pēc mēneša, gada vai pieciem gadiem? Varbūt tu domā, ka pareizi ir dzīvot tikai šodienai un rītdienai? Protams, ar dzīvi un karjeru prognozes nav tik precīzas kā nākamās dienas laika ziņas, taču ir vērts pamēģināt nospraust kādu mērķi ne tik tuvā nākotnē un pielikt nedaudz pūļu, lai redzētu, kā iecerētais attīstās un gala rezultātā, iespējams, arī izdodas ar uzviju.

KOMFORTA ZONA

Vairākums cilvēku savā dzīvē nonāk situācijā, kurā, lai izvēlētos risku, paliek pie ierastā jeb savā komforta zonā. Tā ir zona, neredzamā telpā, kurā viss notiekošais ir pazīstams, paredzams un  kontrolējams. Taču, lai atklātu jaunus horizontus neko nemainot jeb neizkāpjot no šīs zonas, iespējas, piemēram, iegūt labāk apmaksātu darbu vai ilgi gaidīto paaugstinājumu, samazinās. Lai kaut ko iegūtu, sākumā tas jāvēlas un tad ir jāsāk soli pa soli tuvotiem savam mērķim nevis tikai sapņot diendienā par to. Bailes par to, kas ir tur – ārpusē, ir dabiski, taču veiksme nozīmē pārmaiņas.

TICĪBA

Ticību saviem spēkiem bloķē bieži vien ne tikai pats cilvēks, bet to dara arī (gan tīši, gan neapzinātie) tuvinieki, kolēģi, partneri un sabiedrība. Piemēram, jaunajai māmiņai ir jāpavada visu laiku kopā ar bērnu, bet cilvēkam ir vēlme apgūt jaunu profesiju, lai pēc atgriešanās darba tirgū, spētu gan konkurēt, gan nodrošināt sevi un ģimeni. Vēsture joprojām ir iespiedusies stereotipos un  priekšstatos par to, ka cilvēks bieži vien nemaz nevar ietekmēt to, kas ar viņu notiks. Piesakoties uz kādu vakanci, nav zināms vai tā nav jau atdota kādam savējam. Bet ieteikums ir vienkāršs, nav jāpārtrauc ticēt sev, ja nav izdevies kaut ko dabūt pat, ja ir darīts viss iespējamais, tā vienkārši ir zīme, ka tas vienkārši nav paredzēts tev un ir jādodas tālāk!

Rakstu sagatavoja: Anna Ezera

Pēc Džima F. Kukrāla (Jim F.Kukral), kurš ir vairāku grāmatu autors, biznesmenis un motivātors.

 

Pievienot komentāru