Jaunumi, aktualitātes, informācija

#teirdarbs
24. oktobris, 2016

Aptaujas rezultāti: Vai algas norādīšanu darba sludinājumos vajadzētu Latvijā noteikt par obligātu prasību?

Portāla #teirdarbs veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka, vērtējot kopumā, absolūti lielākā daļa respondentu iestājas par to, lai atalgojuma norādīšana darba sludinājumos būtu obligāta prasība.

Uz jautājumu “Vai algas norādīšanu darba sludinājumos vajadzētu Latvijā noteikt par obligātu prasību?” 92,5% atbildēja ar JĀ, tikai 5,1% izvēlējās atbildi NĒ, bet pārējie bija kaut kur pa vidu – raksturojot savu izvēli ar komentāriem “gan, gan”, “atkarīgs no konkrēta gadījuma” un tamlīdzīgi.
Mazliet atšķirīgāka aina atklājas, ja atsevišķi izvērtē darba devēju sniegtās atbildes – par obligātu algas norādīšanu darba sludinājumos balso 72,7% darba devēju, kas piedalījās šajā portāla #teirdarbs aptaujā. Darba devēju īpatsvars bija aptuveni 1/10 daļa.

Aptaujas ietvaros ikvienam dalībniekam bija iespēja komentēt savu izvēli, ko daudzi arī izmantoja. Saglabājot apsolīto anonimitāti, piedāvājam dažus no daudzajiem saņemtajiem komentāriem:

No darba ņēmējiem:

 • Ja darba devējs norādīs darba samaksu jau pie piedāvātā darba sludinājuma, tā ietaupīsies laiks, gan darba ņēmējam gan piedāvātājam.
 • Algas norādīšana atvieglotu personāla atlases procesu, jo kandidāts jau iepriekš var izvērtēt vai viņam atalgojuma ziņā šī vakance ir aktuāla. Šādi var izbēgt no “pārsteiguma” efekta un iespējamās neapmierinātības gan potenciālais darbinieks, gan darba devējs.
 • Ārzemēs norādīt atalgojumu ir parasta. Manuprāt, tās ir darba ņēmēju tiesības pieprasīt norādīt atalgojumu. Ir ļoti kaitinoši lasīt darba sludinājumus, kuros nav norādīts atalgojuma intervāls. Lai arī cik labs darbs neliktos, tomēr atalgojums ir svarīgs. Šāda prasība, iespējams, celtu arī algas.
 • Algas norādīšana darba sludinājumā nav pats svarīgākais.
 • Nevajag norādīt, jo algas apmērs var atšķirties, ņemot vērā iepriekšēju pieredzi un zināšanas.
 • Algas norādīšana palīdzētu tiem darba ņēmējiem, kuri domā par darba nomaiņu, bet viņiem ir zināma algas grīda, par kuru zemāk viņi pat nav gatavi tērēt savu laiku darba intervijai.
 • Koks ar diviem galiem – daudzos uzņēmumos darbinieku algas ir komercnoslēpums, bet būtu arī tikai godīgi, ja cilvēki zinātu uz ko piesakās.
 • Algas norādīšana, būtu samērā vienkāršs veids kādā darba tirgu patiešām padarīt par tirgu – ar skaidriem nosacījumiem visām iesaistītajām pusēm.
 • Tas noteikti atkarīgs no konkrēta amata. Darba samaksas izvērtējums dažādos uzņēmumos ir viena no svarīgām intervijas sastāvdaļām, citās tikai zināms rīks, lai darba devējs varētu “noķert” izdevību maksāt mazāku algu. Tāpēc šis jautājums noteikti ir atkarīgs no dažādiem faktoriem.
 • Norādīt algu sludinājumā būtu tikai korekti. Kāpēc to nevar darīt arī bez obligātās prasības?

No darba devējiem:

 • Darba algas norādīšana darba sludinājumos palīdzētu gan darba devējiem, gan arī darba meklētajiem izvairīties no neērtām situācijām, kad saruna nonāk pie darba samaksas. Tas varētu ietaupīt abu pušu patērēto laiku, jo ļoti bieži gadās, ka darba meklētājs grib saņemt lielāku samaksu nekā darba devējs var piedāvāt un tas noskaidrojas tikai darba pārrunu beigās.
 • Būtu labi norādīt atalgojuma robežas, taču bieži precīza alga ir atkarīga no darba ņēmēja pieredzes un prasmēm arī vienas vakanču grupas ietvaros.
 • Nav jānorāda. Jāiemācās novērtēt savas zināšanas un prasmes un jāprot paprasīt par tām samaksu.
 • Algas norādīšana ilgtermiņā varētu palīdzēt samazināt aplokšņu algas, ja atbildīgas iestādes arī pasekotu līdzi.

Portālā #teirdarbs veiktā aptauja norisinājās internetā 2016. gada oktobra sākumā. Kopumā tajā piedalījās 1207 respondenti. Visplašāk pārstāvēta bija vecuma grupa no 25 līdz 34 gadiem – 42,6%, kam sekoja no 18 līdz 24 gadus veci aptaujas dalībnieki – 31,6%, ievērojams skaits respondentu bija arī vecumā no 35-54 gadiem – 23,5%.

 

2 Komentāru

 • Aigars Okt 25TH, 2016

  Atbildot uz: “Nevajag norādīt, jo algas apmērs var atšķirties, ņemot vērā iepriekšēju pieredzi un zināšanas.”
  Tad jānorāda standarta alga, bet ar papildus piezīmi priekš tiem īpašajiem kuriem ir tā iepriekšējā pieredze, ka pēc tā var skatīties, vai attiecīgi alga būs lielāka par to u.c. lietas, galvenais informēt meklētāju par dotajām iespējam ar darba devēju – ko var sarunāt, ko nevar, vai arī, ja nevar neko sarunāt, bet ir tikai tā standarta alga, tad neminēt tādu opciju/izvēli/iespēju.

  Bet standarta algai vajadzētu būt rakstītai, jo ir cilvēki kuriem situācija vienkārši prasa noteiktu algu un neder kura katra alga, bet personai nav pieredze attiecīgajā jomā, piemēram studenti, kas tikko beidza studijas, vai arī stundenti kas vēl studē, bet dotajā situācijā iespējams tā sīkā alga neder, pat ja ir iesācējs, bet ir apņēmīgs strādāt un iemācīties, un studentam nav tā iespēja konkrētajā laikā kavēt laiku uz intervijām kur viņš neko nezin vai tas darbs derēs vai nē, un vai vispār vērts cīnīties par iespēju tikt, ja notiek atlases, vai tā alga ir atbilstoša minimālām prasībām.

 • Andrejs Feb 22ND, 2017

  Atalgojumu sludinājumā ir nepieciešams norādīt. Tādējādi darba devējs parāda ar ko rēķinās šai vakancei. Plus tas mainītu situāciju ekonomikā kā tādā un ēnu ekonomiku mazliet varētu samazināt. Kā arī tas atvieglo dažāda veida tirgus pētījumus par vidējo algu.

  Turklāt darba devējs var norādīt, ka, teiksim, meklē programmētāju un algu arī var norādīt robežās no, teiksim 900-3000, atkarībā no pārbaužu rezultātiem un pieredzes. Neredzu šādā shēmā problēmas, bet tikai ieguvumus abām pusēm. Cilvēki, kam nav pieredzes var pieteikties uz visām vakancēm, cilvēki ar pietiekami pieredzi sākt tikai tajos rāmjos, kuros sevi vērtē.

Pievienot komentāru

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.