fbpx

Jaunumi, aktualitātes, informācija

#teirdarbs
24. oktobris, 2016

Aptaujas rezultāti: Vai algas norādīšanu darba sludinājumos vajadzētu Latvijā noteikt par obligātu prasību?

Portāla #teirdarbs veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka, vērtējot kopumā, absolūti lielākā daļa respondentu iestājas par to, lai atalgojuma norādīšana darba sludinājumos būtu obligāta prasība.

Uz jautājumu “Vai algas norādīšanu darba sludinājumos vajadzētu Latvijā noteikt par obligātu prasību?” 92,5% atbildēja ar JĀ, tikai 5,1% izvēlējās atbildi NĒ, bet pārējie bija kaut kur pa vidu – raksturojot savu izvēli ar komentāriem “gan, gan”, “atkarīgs no konkrēta gadījuma” un tamlīdzīgi.
Mazliet atšķirīgāka aina atklājas, ja atsevišķi izvērtē darba devēju sniegtās atbildes – par obligātu algas norādīšanu darba sludinājumos balso 72,7% darba devēju, kas piedalījās šajā portāla #teirdarbs aptaujā. Darba devēju īpatsvars bija aptuveni 1/10 daļa.

Aptaujas ietvaros ikvienam dalībniekam bija iespēja komentēt savu izvēli, ko daudzi arī izmantoja. Saglabājot apsolīto anonimitāti, piedāvājam dažus no daudzajiem saņemtajiem komentāriem:

No darba ņēmējiem:

 • Ja darba devējs norādīs darba samaksu jau pie piedāvātā darba sludinājuma, tā ietaupīsies laiks, gan darba ņēmējam gan piedāvātājam.
 • Algas norādīšana atvieglotu personāla atlases procesu, jo kandidāts jau iepriekš var izvērtēt vai viņam atalgojuma ziņā šī vakance ir aktuāla. Šādi var izbēgt no “pārsteiguma” efekta un iespējamās neapmierinātības gan potenciālais darbinieks, gan darba devējs.
 • Ārzemēs norādīt atalgojumu ir parasta. Manuprāt, tās ir darba ņēmēju tiesības pieprasīt norādīt atalgojumu. Ir ļoti kaitinoši lasīt darba sludinājumus, kuros nav norādīts atalgojuma intervāls. Lai arī cik labs darbs neliktos, tomēr atalgojums ir svarīgs. Šāda prasība, iespējams, celtu arī algas.
 • Algas norādīšana darba sludinājumā nav pats svarīgākais.
 • Nevajag norādīt, jo algas apmērs var atšķirties, ņemot vērā iepriekšēju pieredzi un zināšanas.
 • Algas norādīšana palīdzētu tiem darba ņēmējiem, kuri domā par darba nomaiņu, bet viņiem ir zināma algas grīda, par kuru zemāk viņi pat nav gatavi tērēt savu laiku darba intervijai.
 • Koks ar diviem galiem – daudzos uzņēmumos darbinieku algas ir komercnoslēpums, bet būtu arī tikai godīgi, ja cilvēki zinātu uz ko piesakās.
 • Algas norādīšana, būtu samērā vienkāršs veids kādā darba tirgu patiešām padarīt par tirgu – ar skaidriem nosacījumiem visām iesaistītajām pusēm.
 • Tas noteikti atkarīgs no konkrēta amata. Darba samaksas izvērtējums dažādos uzņēmumos ir viena no svarīgām intervijas sastāvdaļām, citās tikai zināms rīks, lai darba devējs varētu “noķert” izdevību maksāt mazāku algu. Tāpēc šis jautājums noteikti ir atkarīgs no dažādiem faktoriem.
 • Norādīt algu sludinājumā būtu tikai korekti. Kāpēc to nevar darīt arī bez obligātās prasības?

No darba devējiem:

 • Darba algas norādīšana darba sludinājumos palīdzētu gan darba devējiem, gan arī darba meklētajiem izvairīties no neērtām situācijām, kad saruna nonāk pie darba samaksas. Tas varētu ietaupīt abu pušu patērēto laiku, jo ļoti bieži gadās, ka darba meklētājs grib saņemt lielāku samaksu nekā darba devējs var piedāvāt un tas noskaidrojas tikai darba pārrunu beigās.
 • Būtu labi norādīt atalgojuma robežas, taču bieži precīza alga ir atkarīga no darba ņēmēja pieredzes un prasmēm arī vienas vakanču grupas ietvaros.
 • Nav jānorāda. Jāiemācās novērtēt savas zināšanas un prasmes un jāprot paprasīt par tām samaksu.
 • Algas norādīšana ilgtermiņā varētu palīdzēt samazināt aplokšņu algas, ja atbildīgas iestādes arī pasekotu līdzi.

Portālā #teirdarbs veiktā aptauja norisinājās internetā 2016. gada oktobra sākumā. Kopumā tajā piedalījās 1207 respondenti. Visplašāk pārstāvēta bija vecuma grupa no 25 līdz 34 gadiem – 42,6%, kam sekoja no 18 līdz 24 gadus veci aptaujas dalībnieki – 31,6%, ievērojams skaits respondentu bija arī vecumā no 35-54 gadiem – 23,5%.

 

0 Komentāru

Pievienot komentāru