fbpx

Darbs no mājām – plusi un mīnusi

Agrā celšanās no rītiem, garlaicīgās sapulces un ikdienas nospiedošā rutīna ne vienam vien ir izraisījusi vīziju par ideālo darbu, kas bieži vien ir ne tikai ļoti labi atalgots, bet pārsvarā no mājām. Mājās cilvēki jūtas komfortabli, tur ir salīdzinoši mazāk stresa, protams, ja vien tas nav mājdārziņš ar 10 ķipariem. Laika plānošana atkarībā no darba var tikt pakārtots savām vajadzībām. Ir iespēja būt par priekšnieku pašam sev strādājot no mājām, bet ir arī diezgan plašas iespējas strādāt attālināti no darba jebkurā sev vēlamā vietā un arī laikā.

Trūkumi

Darbs no mājām jau pats par sevi šķiet visu laiku lielākais pluss no visiem plusiem. Esot vēl pidžamā, dzer karstu kafiju un ātri pārskrien darba e-pastam datorā. Lūk, tāds ir mierīgs darba dienas sākums. Nav nekur jāskrien pār galvu un kaklu, neviens neelpo pie auss un nečukst par nomācošajiem ikdienas pienākumiem, kolēģi nebubina zem deguna un šķiet, ka, lūk, tā ir tā īstā dzīve.

Taču realitātē diemžēl neiztikt bez kāda darvas piliena tīrā ūdens glāzē. Brīvais, radošais jeb freelance režīms ir diezgan kārtīgi norādījis savu vietu modernajā tehnoloģiju laikmetā – darbinieks strādā sev vēlamā vietā un laikā (visbiežāk, bet ne vienmēr), pārsvarā darbi ir saistīti ar IT un aptver plašu nozaru klāstu.

Lai izskaidrotu to, kam un kādam cilvēkam būtu jābūt, lai varētu strādāt neatkarīgi no kāda, pirmais kas trāpa vienmēr desmitniekā ir motivācija. Ir labi, ka tā ir un ir ļoti labi, ka tā nāk no sevis paša. Kuplā kolektīvā motivācijai piemīt diezgan izplūdušas un ēteriskas īpašības, kas var būt stipri atkarīgas no apkārtējās vides (stresa) un cilvēkiem (kolektīvs, klienti). Strādājot vienam pašam, galvenais dzinējs ir tikai viens pats. Ir diezgan liela atšķirība, protams, vai cilvēks strādā attālināti un pats par sevi, jo viņa darba specifika neprasa jebkādu kontaktu ar cilvēkiem, vai arī darbs ir cieši saistīts ar klientiem un viņu vēlmēm, kas sevī ietver arī regulāru saziņu gan klātienē, gan neklātienē.

Daudzi radoši darbi var tikt veikti attālināti, taču arī māksliniekam ir sava ģimene, prioritātes, kas mēdz savā starpā gan krustoties, gan mainīties. Cilvēki, kas strādā attālināti biežāk saskarās ar motivācijas, pašvērtējuma, radošuma trūkumu. Tiklīdz darbs ienāk mājā, mainās ģimenes un attiecību modelis. Rūpīgi jāizvērtē vai šādas izmaiņas ir nepieciešamas, jo vienkārši darbs un privātā dzīve vairs nevar pastāvēt pilnvērtīgi katra par sevi. Nesaskaņas vienā vai otrā jomā vēl spēcīgāk ietekmē vienu otru, kā gadījumā, ja pastāv šādas nodalīts robežas starp darbu un privāto dzīvi. Būtiski ir radīt konkrētu darba zonu, kas ir privāta un nodalīta no kopējās.

Ieguvumi

Ikdienišķā sēdēšana korķos darba dienu rītos un vakaros ir diezgan nepatīkama un laiku prasoša nodarbe, kuru darbs no mājām var izsvītrot vienā rāvienā sev līdzi paķerot izdevumus par degvielu, neskaitāmajām stundām ceļā un lieku, negatīvu stresu.

Diemžēl šāda veida darbam attālināti nāk līdzi stereotips, ka cilvēks strādā esot tikai un vienīgi mājās, malkojot kafiju un trallinot līksmas dziesmas, taču tas ir diezgan maldīgs priekšstats. Strādāt var  bibliotēkā, parkā, kafejnīcā, arī mājās, taču galvenais nosacījums ir atrast darba vietu, kur vari koncentrēties un justies ērti.

Arī, iespējams, finansiāli izdevīgāk kādam sanāk, ja strādā no mājām. Vairs nav izdevumi par degvielu vai sabiedrisko transportu, sarūk tēriņi par pusdienām un citiem pirkumiem, kas tiek veikti spontāni dodoties vai ejot mājup. Ja esi spējīgs saplānot ne tikai savu darba dienu, bet arī paralēli ģimenes dzīvi (bērni, pulciņi, sports), tad tāds darba veids var ne tikai lieliski atsvaidzināt sevi no ikdienišķās rutīnas, bet kļūt par organisku ikdienas sastāvdaļu arī turpmāk.

Darbu nevajag nest uz mājām, taču darbs bieži vien ir tas, kas attālina vecākus no bērniem, pieaugušos no savas personīgās dzīves. Strādājot no mājām var ne tikai intensīvāk parūpēties par savu un tuvāko veselību (ieplānot vizītes pie ārsta, pasportot), bet arī kļūs vienkāršāk atrast laiku otram cilvēkam, paspēlēties ar bērniem un palīdzēt mājas darbos. Sanāk, ka ieguvēji tomēr lielākoties ir visi!

Protams, jāaizdomājas uzreiz par tiem galvenajiem šķēršļiem, kas var gadīties strādājot no mājām – vilinošais Facebook telefonā, kārtējais šopings, jo tuvojas svētki vai spēcīgā vēlme kārtot māju. Ja māki sevi ielikt grožos un disciplinēt, tad šīs lietas nieks vien ir, jo tomēr sajūta par labi padarītu un izdarītu darbu ir lieliska un nekas to nevar tā sabojāt, kā neizpildīti pienākumi un uzdevumi. Darbs no mājām ir lieliska iespēja sevi pārbaudīt un pierādīt, jo tas tomēr diemžēl nederēs visiem.

Darba devēja skatupunkts

Atrašanās darba vietā klātienē uzreiz apliecina to, ka esi ieradies darbā, protams, lai strādātu. Darbinieks ir vieglāk kontrolējams un pārbaudāms, taču arvien vairāk un vairāk darba devēju pieļauj domu, ka ir iespējams darbu veikt arī mājās. Pateicoties tehnoloģiju plašajai pieejamībai, strādāšana attālināti vairs nav nekāda zinātniskā fantastika. Tā ir lieliska iespēja piesaistīt dažāda vecuma un pieredzes cilvēkus, kas tikai palielinātu uzņēmuma vērtību kā tādu.

Lai ieviestu savā darbā iespēju strādāt attālināti, sākumā jāpārliecinās vai tam ir gatavs ne tikai pats darbinieks, bet vai tāds darba modelis vispār strādās un tam būs rezultāti. Sākumā var piedāvāt strādāt nepilnu slodzi klātienē, piemēram, 3 dienas birojā un 2 mājās. Šajā adaptācijas perioda laikā darba devējs vai cita atbildīgā persona vērtē sasniegtos rezultātus, darbinieka produktivitāti un citus rādītājus. Šādu informāciju atspoguļo tabulās, statistikā, jo dažādi rādījumi, skaitļi un tabulas lieliski var palīdzēt, lai nodrošinātu darba vides sajūtu darbiniekam arī esot attālināti, kā arī motivēt un disciplinēt viņu.

Darbs no mājām ir lieliska iespēja tiem cilvēkiem, kas, piemēram, veselības problēmu dēļ nav spējīgi doties uz ikdienišķu darbu. Daudziem invalīdiem šāda veida darbs rada vērtīguma sajūtu, kā arī darba devējs veic ieguldījumu sabiedrībā, dodot iespēju strādāt cilvēkiem, kam ir grūtības atrast darbu atbilstoši viņa prasmēm un zināšanām.

Profesijas

Radošās profesijas – arhitekts, gleznotājs, rakstnieks (copywriter), šuvēja, skaistumkopšanas speciālists, pasākumu vadītājs, plānotājs, mūziķis.

IT, tehnoloģijas – programmētājs, testētājs, sociālo tīklu uzturētājs, satura veidotājs, Web lapu dizains un izstrāde, telemārketings, intervēšana, video materiālu veidošana un rediģēšana, dažādu programmu izstrāde, fotogrāfiju apstrāde, projektu vadība, Skype skolotājs, tirdzniecība internetā (internetveikalu uzturēšana, saziņa ar klientiem), tehniskais atbalsts.

Šī, protams, ir tikai neliela daļa no plašā profesiju aisberga redzamās daļas. Ja darbs no mājām interesē, protams, to derētu pamēģināt. Iespējams, varēs sevi pierādīt un sasniegt augstākus rezultātus, kā arī pārliecināties pašam par saviem spēkiem.

Rakstu sagatavoja: Anna Ezera

Izmantotie informācijas avoti:

Dienas Bizness. Darbs no mājām – uzņēmuma un darbinieka ieguvums. http://www.db.lv/darbs/darbs-no-majam-uznemuma-un-darbinieka-ieguvums-386976

Šveicars, R. Latvijas avīze. Darbs no mājām kļūst arvien reālāks. http://www.la.lv/darbs-no-majam-klust-arvien-realaks/2/

 

Pievienot komentāru

Reklāma

Teirdarbs, SIA
Vakances un jaunumi e-pastā