fbpx

Ergonomika darba vietā

Savā darba vietā cilvēks pavada ļoti lielu dzīves daļu. Kāds strādā smagu fizisku darbu, kāds 8-12 h pavada sēžot pie datora vienā pozā, taču neviens no šiem variantiem nebūs labvēlīgāks cilvēkam, ja netiks ievērotas minimālās ergonomikas prasības – droša, veselībai nekaitīga un cilvēkam atbilstoša vide un pielāgota darba vieta.

Ergonomiska darba vide

Nodrošinot darbiniekam atbilstošu darba vidi, uzlabosies ne tikai darbinieka apmierinātība, bet paaugstināsies motivācija, darba rezultāti, augs lojalitāte pret darba vietu un darba devēju.

Protams, lai ieviestu ergonomisku aprīkojumu darba vietā, būs jāiegulda noteikti līdzekļi, jāplāno budžets, taču ar laiku tas atmaksāsies un investīcija papildus apgaismojumā, telpu siltināšanā, ergonomisko darba galdu nodrošināšanā, darba devējam būs ievērojams ilgtermiņa ieguldījums. Šoreiz vairāk tiks apskatīta tieši biroju darbinieku ikdiena no ergonomikas skatupunkta, taču tā ir līdzīga, protams, jebkuram sēdoša darba veicējam.

Darbā ar datoru viens no nozīmīgākajiem ergonomikas rādītājiem ir atbilstošs darba apgaismojums, tam ir jābūt sabalansētam starp darbīgo un mākslīgo apgaismojumu. Dabīgais dienas apgaismojums, protams, ir ierobežots it īpaši gada tumšākajos gadalaikos, tāpēc to, kāda veida mākslīgais apgaismojums tiks izmantots ir ļoti būtisks un pārdomājams risinājums birojā. Šāda veida apgaismojums var būt gan ar dzelteno vai balto bāzi, pielāgojams vienas lielas telpas apgaismošanā vai arī katrai darba vietai atsevišķi. Iekārtojot biroju, būtiska uzmanība būtu jāpievērš tam, kur un kas atrodas blakus darba vietai – vai ir daudz dabīgā apgaismojuma un vai ir iespējams to regulēt telpā.

Darba virsmām ieteicams ir matējums. Datoru monitorus nenovieto pret logiem vai vienu pret otru, lai izvairītos no lieka atspīduma. Ergonomika darba vietā ir saistīta arī ar trokšņu līmeni, temperatūras augstumu telpā (aukstajā laikā ap 22oC, siltajā – maksimums 24oC).

Ergonomiska darba vieta

Šobrīd ļoti iecienīti ir atvērtā biroja veidi, kur nedalītā platībā ir izvietotas vairākas darba vietas un zonas (atpūtas zona, ēšanas zona, pārrunu zona u.tml.). Iekārtojot darbinieka darba vietu, būtu jāievēro vai tā būs pietiekami liela ne tikai viņam pašam, bet arī pietiekama darbam nepieciešamajām iekārtām, kas ir ne tikai dators ar monitoru, bet arī krēsls, kāju paliktnis.

Datorus ieteicams novietot ar muguriņām vienam pret otru un starp tiem ir vēlama 1.5 – 2 m atstarpe. Krēsliem jābūt regulējamiem ne tikai augstuma ziņā, bet arī tā mugurai jābūt pielāgojamai ikvienam sēdētājam. Standarta peles neatbilst cilvēka dabīgajam roku novietojumam, tāpēc ilgstošam darbam ar datoru ir nepieciešas ergonomiskās peles. Arī klaviatūru izvēle mūsdienās ir ļoti plaša. Kāds dod priekšroku plānajām klaviaturām, kādam tieši labāk padodas rakstīšana ar biezajām “geimeru” tastatūrām.

Protams, vieglāk ir iegādāties visiem darbiniekiem vienādu darba inventāru, taču lielāka pielāgojamība darbinieku individuālajām prasībām, nesīs tikai pozitīvus rezultātus. Papildus ergonomisks aksesuārs darbam ar klaviatūru ir dažādi paliktņi, kas ir pieliekami gan pie galda, gan arī tādi, kas veidoti uz želejas bāzes. Lielisks, bet diemžēl ne pietiekami novērtēts palīgs sēdošā darbā, ir kāju paliktnis. Pateicoties tam, kājas var ne tikai atpūtināt, bet arī rūpēties par to veselību, jo ilgstošā sēdošā darbā ļoti cieš nospiestie muguras lejasdaļas un ķermeņa apakšdaļas nervi un muskuļi, tiek traucēta asinsrite.

Lai izvēlētos vislabākos un nepieciešamākos ergonomiskos risinājumus savā darba vietā, darba devējam ir iespējas uzaicināt dažādu uzņēmumu pārstāvjus, kas ne tikai informēs par piedāvājumu, bet ļaus to arī izmēģināt. Uzaicinot uz darba vietu, piemēram, kādu no Latvijas Ergonomikas Biedrības pārstāvjiem, uzzināsiet vai darba vide un darba vieta atbilst ergonomikas pamatnosacījumiem un kas būtu tās lietas, kas jāuzlabo.

Darba režīms un veselība

Pat darba vietā, kur viss ir iekārtots atbilstoši ergonomikas principiem, rezultāts nebūs sagaidāms, ja netiks ievērots darba režīms. Visi ir informēti, ka darbs ar datoru var ietekmēt cilvēka veselību un it īpaši muguru un  redzi, galvenais ir arī pašam cilvēkam pievērst tam uzmanību. Ik pēc stundas, maksimums divām aktīva darba pie datora, acis ir jāatpūtina, jāpieceļas kājās, jāizkustina locītavas. Ja darbiniekam ir nodrošināts regulējamais galds, darba dienu var saplānot atbilstoši darba veidam – stāvus vai sēdus. Stāvus strādājot normalizējas asinsspiediens, uzlabojas vielmaiņa, cilvēks ir možāks, aktīvāks un darbs norit dinamiskāk. Ieteicams stāvus strādāt it īpaši pēc pusdienām.

Sēdošs darbs veicina arī asinsrites problēmas, it īpaši rokās, kā arī ietekmē svara pieaugumu, ja cilvēks neveic nekādas aktivitātes pēc darba.  Protams, regulāri arī jāpārbauda redze – ieteicams 1x gadā noteikti. Arodslimību statistikas līderis darbā ar datoru ir mugurkaula, saistaudu, kaulu slimības, tāpēc uzņēmuma vadītājam regulāri jāaicina fizioterapeits, kas gan parādīs dažādus vingrojumus, gan arī pastāstīs kāda ir  šāda darba ietekme uz cilvēka veselību.

Ergonomikas principu ieviešana darba vietā ir katra uzņēmuma vadītāja pienākums pret saviem darbiniekiem, jo tikai veseli, strādāt spējīgi un apmierināti darbinieki var nest peļņu uzņēmumam.

Rakstu sagatavoja: Anna Ezera

Izmantotie informācijas avoti:

Barkāne, Evija. Ergonomika darbā ar datoru. Pieejams: http://www.acim.lv/2010/06/ergonomika_darba_ar_datoru/

Ģērmane, Agnese. Neatkarīgā Rīta Avīze. Veselība : Ergonomiska darba vieta. Pieejams: http://nra.lv/veseliba/149692-veseliba-ergonomiska-darba-vieta.htm

Reste, Jeļena. Ergonomisko darba vides riska faktoru izraisītās arodslimības. Pieejams: http://stradavesels.lv/Uploads/2016/01/08/03_Reste_MSS_ERGO_28052015.pdf

Roja, Ž., Kaļķis, V., Kaļķis H. Aroda ergonomika – cilvēks un darbs. Pieejams: http://www.ergonomika.lv/wp-content/uploads/2013/08/2010_aroda_ergonomika.pdf

Valsts Darba inspekcija. Darbs ar datoru. Pieejams: http://www.vdi.gov.lv/files/darbs_ar_datoru.pdf

 

 

Pievienot komentāru

Reklāma

Teirdarbs, SIA
Vakances un jaunumi e-pastā