fbpx

Jauns darbs – jauni kolēģi

Ir uzausis jauns darba dienas rīts. Vienkārša, skaista diena. Tā atšķirsies no citām, jo tā ir pirmā darba diena jaunajā darba vietā. Tik daudz kas ir pārdzīvots līdz tai  – jauna darba atrašana prasīja vairākus mēnešus, neskaitāmās intervijas un tas mokošais atbildes gaidīšanas laiks. Un te priekšā, beidzot, ir ne tikai jauns darbs un jauni pienākumi, bet arī vēl neiepazīta vadība un kolēģi jeb potenciālie draugi, cīņu biedri un kāds, kas būs izaicinājums mūsu komunikācijas un saskarsmes prasmēm.

Pārsvarā jebkurš atceras savas pirmās dienas jaunajās darba vietās.  Kādam tā ir diena, kad tik tiešām viss krīt no rokām un varbūt laikam vajadzēja labāk palikt mājās. Jauno kolēģu vārdi vēja ātrumā izskrien cauri galvai un pazūd tālēs zilajās. Izkāpuši no gultas ar kreiso kāju, šķiram tīru baltu lapu un veidojam jaunu ierakstu savā dzīves gājumā. Tas viss pieder pie lietas. Jo viss ir un būs kārtībā. Varbūt jaunā darba vieta nav tikai uz turpmākajiem 2 vai 5 gadiem. Varbūt uz kādu desmitgadi? Tur lielu lomu spēlēs tieši iepazīšanās ar jaunajiem darba kolēģiem.

Ar kādām domām tu dodies uz darbu pirmajā dienā? Vai es patikšu visiem? Vai visi būs apmierināti ar mani? Es centīšos pēc iespējas labāk. Es centīšos pierādīt, ka esmu šī darba vērts. Es gribu izskatīties labāks, gudrāks un prasmīgāks nekā varbūt patiesībā esmu…Šķiet, te jau rodas pirmās problēmas, kas ir tik tiešām no mušas izpūsts zilonis. Vai pareizāk nav nešaustīt sevi un nešaubīties pirms vēl nekas nav sācies? Tu vēl neesi pārkāpis pāri biroja slieksnim, kad jau savā prātā redzi vīziju, kur pie sienas zem mēneša sliktākā darbinieka uzraksta ir pakārta tava fotogrāfija ar to ne veiksmīgāko uzņēmumu.

Darba intervijā jau vajadzēja sevi pierādīt, šoreiz visvienkāršāk un labāk būt tik tiešām tādam kāds esi. Ar kolēģiem cilvēks pavada, piemēram, 8 stundas dienā, piecas darba dienas nedēļā. Tās ir 40 h nedēļā un tas ir aptuveni 2000 h gadā!!! Jā, kolēģi var gadīties raibu raibie, bet visiem ir nedaudz jāpiestrādā pie patīkamas darba vides, lai darbs būtu gan patīkamāks, gan arī, protams, produktīvs. Iepazīstoties ar kolēģiem, īsti nebūtu prāta darbs stāstīt cik grūti tev ir bijis, kura pēc kārtas ir tava tagadējā laulība un tas, ka izglītībai nav nozīmes, lai atrastu labu darbu. Vienā darba vietā var būt tāds kolektīva asorti – daudziem ir problēmas bijušas un daudzi ir izgājuši cauri ūdenim un ugunij. Kāds ir darījis visu, lai tiktu konkrētajā darba vietā un vairāk vēlēties būtu vienkārši nevietā.

Jaunie kolēģi nav jāsalīdzina ar vecajiem kolēģiem. Vēl labāk būtu to nedarīt publiski visiem dzirdot. Jauna darba vieta nav jauna izrāde, kur kaut kas kādam jāpierāda, jāmelo un jācenšas būt par to, kas nemaz neesi. Toties tā ir lieliska iespēja iegūt jaunas zināšanas, prasmes, jaunus kontaktus. Pirmais no kā tu visvairāk iemācīsies, būs kāds jauns kolēģis, kas tevi ievedīs darba kārtībā, apmācīs un iepazīstinās tā kārtīgāk ar citiem darba biedriem.

Tas ir pašsaprotami, ka cilvēki grib iepatikties. Skolā, pirmajā randiņā un jaunajā darba vietā. Bet tas tomēr nav tas galvenais iemesls, kāpēc jāiet uz darbu, ja vien tā nav defilēšana pa mēli. Pelnīt iztiku, pilnveidoties, mācīties, kāpt pa karjeras kāpnēm būs tie vadmotīvi, kāpēc katru dienu liekam modinātāju plkst. 6 no rīta un cenšamies dienu no dienas to visu īstenot. Kad ir jau sasniegts zināms vecums, CV ir pilns un cilvēkus lasi kā grāmatas, izlikšanās un māksla iepatikties vairs nav prioritātes. Profesionāli kolēģi “jauniņo” vērtēs pēc viņa pieredzes un profesionalitātes nevis pēc stāstiem par iepriekšējām darba vietām un sliktajiem, vecajiem kolēģiem.

Vislabākā pozīcija ir būt pieklājīgi neuzbāzīgam jeb rezervētam. Elementāra pieklājība ir zelta atslēga uz jebkurām durvīm! Ikviens pieaugušais reiz ir bijis bērns un ikviens kolēģis kādreiz ir bijis “jauniņais”. Saskarsme ir prasme, kuru var apgūt ikviens, tā balstās uz spēju saprast otru, iekāpt otra cilvēka “kurpēs” un paieties kādu brīdi. Tas šķiet tik vienkārši, kad kāds iesaka otru cilvēku pieņemt tādu kāds viņš ir. Tas tā nav, jo pārsvarā cilvēks pats sevi nevar pieņemt. Izliekoties ikdienā par kādu sev patīkamu profesionālu un harizmātisku darbinieku kaut kur pa vidu tam visam var apmaldīties. Profesionalitāte mijas ar maldiem un zem vairoga, kas tiek rādīts citiem, slēpjas pavisam cits cilvēks.

Pirmais solis, kas radīs patīkamu turpmāko komunicēšanu ar citiem, būs paiet pretī katram savā veidā. Ir tik daudz dažādu cilvēku un tas nemaz nav iespējams – iepatikties visiem. Taču ikdienā strādājot ar kādu kopā, pamazām uzzinām par cilvēka prasmēm, interesēm. Lasot šos puzles gabaliņus kopā, var salikt attēlu, kas parādīs, kā un kādā veidā var labāk komunicēt ar konkrēto personu, kā viņu izprast. Kādam patīk klusēt, kāds ir dzimis orators. Ir viens kolēģis, kas ir ģeniāls matemātiķis un otrs ir talantīgs mākslinieks. Spēja uztvert un pieņemt otru tāds, kāds viņš ir, būs pamats labām un profesionālām attiecībām nākotnē. Kolēģis var būt  ne tikai tas cilvēks, kas iemācīs un parādīs, bet arī varēs palīdzēt piecelties pēc pirmajiem kritieniem un parādīs pareizo virzienu arī turpmāk.

Jā, ne viss varbūt  ir tik skaisti un vienkārši. Cilvēki tomēr ir tik sarežģīti un viņiem aŗī patīk sarežģīt visu sev apkārt. Ir kolēģi intriganti un kolēģi skauģi, taču jāsaprot, ka no tā nevar izvairīties. Prasme patikt citiem nav liela māksla, ja vien parādi to, kāds tu patiesībā esi. Nav jālec augstāk par debesīm un jākrīt zemāk par zemi. Brīdī, kad atveras durvis uz jauno darba vietu, jāsaprot – tur nesēž haizivju bars, kas gaida kārtējo ēsmu. Cilvēkam patiks savs jaunais darbs un kolēģi, viņš paliks un strādās ar citiem kopā. Vienmēr var nomainīt darbu, arī kolēģus, var sākt visu no jauna, bet nevar izdzēst sevi. Iegūtā pieredze ir jāizmanto, lai kļūtu par vēl profesionālāku un labāku darbinieku, lai kļūtu par tādu kolēģi, kuru, kā pirmo skolotāju jaunajā darbā vēlētos sastapt un iepazīt ikviens jaunais darbinieks!

Rakstu sagatavoja: Anna Ezera

Izmantotie informācijas avoti:

Darbā katrs ar savu mugursomu. Kons. Rozenlauka, Evija. Annas Psiholoģija : iepazīsti sevi un dzīvo labāk! Februāris, 2017. Rīga : Žurnāls Santa. ISSN 2243-688X

Kārnegijs, Deils. Kā iegūt draugus un iepatikties cilvēkiem, no angļu val. tulk. H.Lapiņa. Rīga : Jumava, 2002. ISBN 9984055442

 

One Comment

  1. Ritvars

    Paldies Anna par šo rakstu. Novērtēju, ka arī šādas pārdomu pērles tiek atspoguļotas šajā blogā. Gribēju vēl papildus pieminēt, ja darbā ir iespēja, tad pavadīt laiku ar kolēģiem, kas Tevi ceļ uz augšu, nevis ar tiem, kas patstāvīgi čīkst par lietām, ko kāds cits dara nepareizi!

    Veiksmi tālākajās darba gaitās

    Reply

Pievienot komentāru

Reklāma

Teirdarbs, SIA
Vakances un jaunumi e-pastā