fbpx

Kas ir darbaspēka pārvaldība?

Runājot par darba vietu efektivitāti, vismazākās lietas var visvairāk ietekmēt jūsu biznesu. Piemēram ASV uzņēmumi katru gadu tērē $687 miljardus par nevajadzīgu administratīvu darbu.

Darbinieku plānošana -viens no “mazajiem” administratīviem uzdevumiem?

Darba devēji bez jebkādām garantijām var vienkārši nostrādāt līdz pat 12 stundām nedēļā, bez jebkādām garantijām, ka darbinieki tiešām ievēros plānu vai ieradīsies uz maiņu. Taču ne jau tikai darba devēji izjūt sekas – atceltas maiņas un negaidītas grafika izmaiņas vidējam minimālās algas darba ņēmējam izmaksā 7% no gada ienākumiem. Šie šķietamie sīkumi  strauji summējas, un laika gaitā tie var ietekmēt ikvienu jūsu biznesa daļu.

Tā vietā, lai cīnītos ar neprognozējamību, ir iespējams palielināt efektivitāti un pārvērst plānošanu (un darba spēku) par visspēcīgāko instrumentu. Viss atkarīgs no darbaspēka pārvaldības.

Darbaspēka pārvaldības definēšana

Darbaspēka pārvaldība ir integrēts rīku un procesu kopums, kas palīdz uzņēmumiem nodrošināt, ka pareizajiem cilvēkiem īstajā laikā ir piešķirta pareizā loma. Sākotnēji šī koncepcija sāka darbu zvanu centros ar mērķi palīdzēt menedžeriem noteikt labāko stundas darbinieku skaitu, lai neatpaliktu no zvanu pieprasījuma.

Izmantojot darbaspēka pārvaldības pieeju, var palielināt efektivitāti gan uzņēmuma, gan katra darbinieka līmenī. Runa ir par līdzsvara atrašanu ar visiem jūsu biznesa “cilvēciskajiem mainīgajiem” un to apvienošanu tādā veidā, kas dod vislabāko rezultātu. Būtībā jūs pieskaņojat visus pareizos faktorus visoptimālākajam iznākumam.

Labi. Bet ko darbaspēka vadība patiesībā dara jūsu uzņēmuma labā?

Ik pa laikam ir grūti panākt perfektu klientu pieredzi. Tomēr pēc vienas sliktas pieredzes maz ticams, ka klients jūsu uzņēmumam dos otru iespēju. Tā vietā, lai samestu kopā to, kas, jūsuprāt, ir vislabākais faktors — jūsu labākie darbinieki ar vislabākajām iemaņām, jūsu labākais produkts — un cerot uz labāko klientu pieredzi, darbaspēka vadība “liek pamatus tam, vai jūs to pirmo reizi iegūstat vai ne.” Tā vietā lai tērētu laiku un resursus, lai atgūtos no sliktas klientu pieredzes, darbaspēka pārvaldība var palīdzēt jums no tā izvairīties.

Darbaspēka pārvaldība salīdzinājumā ar darbaspēka optimizāciju

Līdz šim darbaspēka pārvaldība, iespējams, sāka izklausīties pēc citas biznesa stratēģijas, par kuru ir zināms, ka tā ir “darbaspēka optimizācija”. Tomēr darbaspēka pārvaldība nav tas pats, kas darbaspēka optimizācija. Abi var šķist līdzīgi (un tiem ir līdzīgi mērķi), bet tie nav īsti savstarpēji aizstājami. Darbaspēka pārvaldība ir rīku un procesu sistēma, kas atbalsta plānošanu un personāla pieejamību, kas savukārt atbalsta vispārējo darbaspēka optimizāciju. Tā kā, ja darbaspēka pārvaldība ir spieķis, darbaspēka optimizācija ir viss ritenis kopumā.

Kā darbojas darbaspēka pārvaldība

“Nodrošināt, ka pareizie cilvēki ir pareizajā lomā, īstajā laikā” izklausās gandrīz pārāk labi, lai būtu patiesība, tātad kā tas izskatās praksē?

Veiksmīga darbaspēka pārvaldība ietver vairākas svarīgas jomas:

Prognozēšana un budžeta plānošana

Lai ar pareizajiem resursiem atbilstu pareizajiem darbiniekiem, ir jāzina, kāda veida un cik daudz – resursu jūsu uzņēmumam ir nepieciešami noteiktā laikā. Tāpat nepieciešams priekšstats par to, kāds būs jūsu budžets, cik daudz darbinieku jūs varat atļauties nodarbināt un kāds būs klientu pieprasījums. Piemēram, ja vasaras aizņemtības sezona strauji tuvojas, jums būs jāsāk prognozēt, cik sezonas darbinieku jūsu uzņēmumam būs nepieciešams.

Plānošana

Darbaspēka pārvaldības lielākā daļa ir saistīta ar plānošanu. Ikvienam, kurš ir veidojis grafiku no pašiem pamatiem, ir zināms, cik laikietilpīga var būt manuāla plānošana. Darbaspēka vadība var automatizēt plānošanas procesu, lai ņemtu vērā visus mainīgos lielumus (vasaras atvaļinājumus, pieejamību, vēsturiskos modeļus) un izveidotu optimālu grafiku, ko darbinieki var ietekmēt. Ideālā gadījumā, izmantojot WFM, lietas var atpalikt no krišanas plaisās un vieglāk nosegt slimības dienas vai “nē” šovus, lai jūs nekad nepaliktu bez pietiekamiem resursiem.

Laika uzskaite

Laba darbaspēka vadība ņem vērā ne tikai nākotni, bet arī ikdienu. Vai jūsu darbinieki regulāri ierodas laikā? Vai viņi bieži kavē vai pārceļ maiņas? Vai viņi ir uzticami? Kurš ir ar pilnu atdevi un nopelna visvairāk? Izmantojot automatizētu darba izpildes un apmeklēšanas sistēmu, darbinieki var ātrāk atrast darbu, ir vieglāk izsekot darbinieku apmeklētībai reālajā laikā un pārliecināties, vai jūsu algas ir precīzas.

Darbinieku veikums un apmierinātība

Zināšanas par to, cik liels pieprasījums ir vajadzīgs, grafika izveide un darbinieku apmeklētības izsekošana, ir ļoti svarīgas darbaspēka pārvaldības daļas. Bet pats svarīgākais ir arī pēdējais faktors: kā jūsu darbinieki jūtas saistībā ar darba laiku un savu sniegumu. Tikai 13 procenti šodienas darbinieku jūtas patiesi iesaistīti darba procesā. Savukārt darba ņēmēji, kas jūt lielāku saikni ar savu darbu, par 20% apsteidz savus kolēģus produktivitātes rādītājos.

Secinājums: visus pareizos faktorus var iegūt īstajā vietā un laikā. Taču pat nevainojama darbavietas vadība nevar labot darbinieku, kurš nav uzticams vai motivēts veikt savu darbu. Jums ir jāidentificē labākie darba veicēji, taču jānodrošina, lai tie būtu individuāli motivēti un lai jūsu komanda kopumā uzturētu veselīgu morāli.

Visu faktoru apvienošana

Ja visi šie biznesa mainīgie darbojas kopā, nevis viens pret otru, jūs varat izveidot efektīvu darba nodrošinājumu, kas atbilst darba pieprasījumam. To var būt grūti izdarīt manuāli, tāpēc darbaspēka pārvaldība bieži notiek programmatūras vai rīku komplekta veidā, kas apvieno datus no vairākiem avotiem jūsu uzņēmumā.

Izmantojot darbaspēka pārvaldības risinājumu, varēsiet automātiski integrēt struktūru no darbinieku grafika, lai tā atbilstu budžetam un prognozei. Daudzos darbaspēka pārvaldības risinājumos ir iekļautas arī HR funkcijas, piemēram, veiktspējas pārvaldība un kandidātu izsekošanas sistēmas, lai palīdzētu jums sekot tam, kā jūsu pašreizējie darbinieki pilda savus pienākumus, un izsekotu jaunas amata vietas, kuras jums, iespējams, vajadzēs aizpildīt, lai pielāgotos gaidāmajam pieprasījumam savā prognozē.

Ko meklēt darbaspēka pārvaldības risinājumā

Tāpat kā jebkurš jauns rīks, vissvarīgāk ir izvēlēties darbaspēka pārvaldības risinājumu — ieguldīt tādā, ko jūs tiešām izmantosiet. Ja jūsu darbaspēka pārvaldības programmatūru ir grūti lietot vai apgūt, pastāv iespēja, ka tā nekļūs par daļu no ikdienas rutīnas un neietekmēs ikdienas operācijas.

Vai atceraties tos $687 miljardus? Atrodiet risinājumu, kas rūpējas par šiem mazajiem uzdevumiem, lai jūs varētu elastīgi koncentrēties uz to, kas ir svarīgi jūsu uzņēmumam. Labs darbaspēka pārvaldības risinājums palīdzēs samazināt ne tikai izmaksas, bet arī neefektivitāti un manuālo administrāciju – vai tas būtu veidojot nedēļas grafiku vai ļaujot darbiniekiem netraucēti atjaunināt informāciju par pieejamību un pārplānot maiņas.

Pat izmantojot pareizo risinājumu, darbaspēka pārvaldība nepārvērtīs jūsu uzņēmumu vienā dienā. Tas ir process. Jo vairāk jūs to izmantosiet, jo lielāka būs jūsu izpratne par personālu, darbinieku sniegumu un to, kas nepieciešams, lai katru reizi radītu lielisku klientu pieredzi.

Rakstu sagatavoja:
Normunds Treilāns
@treilans

 

Pievienot komentāru

Reklāma

Teirdarbs, SIA
Vakances un jaunumi e-pastā