fbpx

Pašmotivācijas divējādā daba

Pašmotivācija ir laba lieta, var būt ne tik stabila un vienmērīga, taču tās nekad nevar būt par daudz. Tā laikam to savā ziņā uztver jebkurš, kas savā darbā (un ne tikai) ir saskāries ar tās trūkumu. Bet vai dzīvē var atrast to zelta vidusceļu? Pašmotivācija parasti ir uz robežas tad, kad beidzot grāvjmala ir pārtapusi par puslīdz stabilu grants ceļu un līdz otram grāvim ir tik tālu, kā līdz Austrālijai, kur nu vēl ir līdz vidum – kad viss ir ideāli, un viss apmierina pilnībā.

Pašmotivāciju varētu salīdzināt ar labu dzinēju, kuram ir liela jauda un ir viss nepieciešamais, lai dotos plašajā pasaulē, kura balstās un naudu, pienākumiem, panākumiem un prioritātēm. Pēc katriem 300 000 km pielikto pūļu, var atnākt atklāsme par to vai tas, ko darām vispār ir nepieciešams un kāda ir tā īstā jēga celties no rīta un labprātīgi mesties ikdienas viesulī.

Nostrādājot, piemēram, vienā darba vietā, 5 gadus, katru darba dienu uztveram tāpat kā iepriekšējo. Protams, pirmdienas un piektdienas ir īpašas dienas, tās varētu arī neskaitīt, taču pēc tiem pieciem gadiem cilvēki vai nu nokar galvu un turpina darīt to, ko ir darījuši vai arī cenšas ievilkt svaiga gaisa malku un skatās apkārt, kas ir nepieciešams, lai justos labi.

Ja arvien biežāk dodamies uz darbu ar domu, ka nemaz tur nevēlamies atrasties, ir apnikusi darba rutīna, kolektīva vērptās intrigas un vienkārši sāk trūkt spēka, tas ir acīmredzams signāls, kas brīdina par to, ka ir nepieciešams apstāties, saprast savas vajadzības, savus mērķus.  Ikdienā cilvēki nemaz nepamana, ka motivācija ir nepieciešama un tiek pielietota jebkur un visur. Taču visu laiku dzīvojot un darbojoties uz tāda papildus stimulatora, viss – gan darbs, gan ģimene, turas uz tādiem pašiem pamatiem – vēlamiem, it kā esošiem, bet ne stabiliem.

Es strādāšu, darīšu, pratīšu vairāk, labāk. Ilgāk darbā, mazāk mājās. Peldēšu pat, ja neprotu. Kāpšu, pat, ja nav drošības. Kritīšu un celšos. Bet kāpēc? Lai pierādītu kādam? Lai pierādītu sev? Ikdienā tik daudzi tomēr ielec ne tajā vagonā, lai virzītos uz priekšu. Bieži vien pašmotivācija nemaz nebalstās uz pašas personas vajadzībām un interesēm. Ārējais spiediens var ietekmēt arī darbinieka iekšējo motivāciju un tas izpaužas kā  vadības ekspektācijas, iespēja vairāk nopelnīt, celt savu prestižu kolēģu vidū. Šis spiediens var viegli nomaskēties un cilvēks to analizēs kā savu mērķi un savas vajadzības kaut arī tā tas nav diemžēl.

Vai sevi var pārmotivēt? Jā, un tas nav nemaz tik sarežģīti, bet tāda motivācija ir neredzama un slēpjas zem depresijas, apātiskuma, sarežģītām attiecībās starp kolēģiem un tuviniekiem, nemaz nerunājot par elementāru izdegšanu. Tā ir kā kāršu spēle ar sliktām kārtīm, kuras rezultāts ir viens un acīmredzams – zaudējums. Pārlieku sevi motivējot, darbinieks izveido no sevis tāda darbinieka modeli, kas neatbilst cilvēkam pašam, ir lielas iespējas karjeras prioritātes izvirzīt pirms savām, kas nozīmē, ka cilvēks var iet un izmācīties profesiju, kas nekad nav īsti aizrāvusi, likt darīt lietas, kas nav tik produktīvas un nepieciešamas un darbinieku nemaz neinteresē un neatbilst viņa karjeras izaugsmes prognozei un vēlmēm.

Spēku izsīkums daudziem cilvēkiem ir jau norma, tāpat kā regulārās muguras un galvas sāpes. Lai it kā atrastu balansu un sniegtu sev kādu ātru mierinājumu, cilvēki bieži vien krīt galējībās, kas izpaužas atkarībās, nesamērīgi dārgos un neplānotos pirkumos, pasākumos. Zūd saikne ar realitāti un stress ir ikdienas pavadonis un  ne tas labākais draugs. Pašmotivācijai ir vienmēr jābūt balansā ar cilvēka reālajām iespējām, zināšanām un prasmēm. Katrs no mums tomēr nojauš savas maksimālās robežas un pirms lekt virs augstākās latiņas, iepriekšējā ir jānostiprina ar krietnu devu pārliecības, iegūtās pieredzes un apmierinātības ar sevi ne tikai kā ar labu darbinieku, bet arī kā ar cilvēku, kas ir vienmēr gatavs pozitīviem izaicinājumiem un izaugsmei.

Rakstu sagatavoja: Anna Ezera

Raksts veidots pēc Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas mājaslapā (www.lpva.lv) esošiem materiāliem.

 

Pievienot komentāru

Reklāma

Teirdarbs, SIA
Vakances un jaunumi e-pastā