fbpx

Profesiju klasifikators 2017

Kas ir profesiju klasifikators?

Profesiju klasifikators ir informatīvs instruments, kas ir izveidots, lai darba devēji lietotu pēc viena standarta un noteikumiem atbilstošus profesiju nosaukumus darba līgumos, ziņojumos VID, kā arī, lai varētu veikt vienotu statistikas uzskaiti, kas sniegtu informāciju, piemēram, par konkrētas profesijas pārstāvju skaitu pieaugumu vai kritumu konkrētā laika periodā.

Klasifikators tiek regulāri izskatīts. Tam regulāri pievieno jaunas, darba tirgū aktuālas profesijas, kā arī izslēdz vairs neeksistējošus amatus. Līdz šim gadam Profesiju klasifikatoru aktualizēja divas reizes gadā, šogad ir pieņemts lēmums par to, ka tagad klasifikatoru izskatīs un aktualizēs pēc nepieciešamības.

Jaunas profesijas iekļaušanu Profesiju klasifikatorā izskata Labklājības ministrija. Tiek pārbaudīti dokumenti, kas tiek iesniegti par konkrētu jauno profesiju iesnieguma formātā un cita veida informācija, kas pamato vai konkrētā profesija ir iekļaujama vai nē Profesiju klasifikatorā. Šī iekļaušana balstās arī uz konkrētās profesijas nozares ministrijas un vadošo ekspertu atzinuma.

Izmaiņas – jaunas profesijas, jaunas iespējas

2017. gads ir nācis ar diezgan būtiskām skaitliskām izmaiņām Profesiju klasifikatorā. 1. jūnijā ir stājušies spēkā jauni Ministru kabineta noteikumi Nr. 264 par Profesiju klasifikatoru. No tā ir svītrotas 259 profesijas un to vietā nākušas 80 jaunas. 83 profesijām ir precizēti nosaukumi, kā arī 154 profesijas ir pārceltas uz citu profesiju atsevišķu grupu. Jaunajā Profesiju klasifikatorā vairs arī nav atrodami profesiju standarti.

Jaunajā Profesiju klasifikatorā vairs nav atrodamas tādas profesijas, kā, piemēram, pastmarkas bāzes vadītājs, skolas pārzinis, histoloģijas botāniķis, eļļošanas inženieris, vecākais parfimērs, ražošanas psihologs, triku meistars, elektronikas kalkulētājs u.c.

Attīstās tehnoloģijas, mainās darba tirgus un ir nepieciešami laikam atbilstošas profesijas. Arvien vairāk varēs darba sludinājumos atrast tādas profesijas, kā piemēram, zvanu centra operators, mērnieka palīgs, mājaslapu dizaineris, lidojumu plānošanas speciālists, rotas komandieris, restaurācijas ķīmiķis, personālvadības konsultants, reklāmas tekstu autors, animators, autodiagnostiķis, dokumentu kārtotājs un daudzas citas. Tik daudz jaunu profesiju paver vēl plašākas iespējas atrast potenciālajiem darba meklētājiem vēlamo amatu, kā arī tiem jauniešiem, kas vēl tikai ir izvēles priekšā mācību laikā. Profesionālajām izglītības programmām tuvākajā laikā arī būs nepieciešams pilnveidot mācību saturu, lai tās atbilstu aktuālākajam profesijām darba tirgū.

Karjeras konsultants – kā neapmaldīties plašajā profesiju piedāvājumā

Profesiju klasifikators ir nepieciešams ne tikai darba devējiem, bet tas ir arī lielisks informatīvs materiāls tiem, kas vēl tikai domā par ko mācīties vai kurā virzienā doties. Ja šī izvēle ir pārāk grūta, ir vērts lūgt palīdzību cilvēkam, kas pārzin gan aktualitātes darba tirgū, izmaiņas Profesijas klasifikatorā. Ar dažādu metožu palīdzību (intervijas, testi, pašanalīzi u.c.), jaunietim vai cilvēkam, kas vēlas iegūt sev jaunu profesiju vai pārklasificēties, karjeras konsultants var palīdzēt norādīt pareizo virzienu.

Rakstu sagatavoja: Anna Ezera

Izmantotie informācijas avoti:

Labklājības ministrija. Jaunais profesiju klasifikators. Pieejams: http://www.lm.gov.lv/text/80

 

Pievienot komentāru

Reklāma

Teirdarbs, SIA
Vakances un jaunumi e-pastā