fbpx

Svešvalodu apguve – potenciāla karjeras izaugsme

Jebkura jaunas prasmes apgūšana ir ieguldījums savas attīstības progresā. Atsvaidzināt skolas laikā iegūtās zināšanas vai apgūt kādu jaunu valodu vienmēr ir izaicinājums. Kāds varbūt ir jau piedzimis poliglots, kādam mācīšanās noris grūtāk, taču zināms ir viens – tas, kurš zina vairāk par savu dzimto valodu, ir ne tikai ieguvējs, bet arī ļoti bagāts cilvēks. Ir tikai jāsper pirmie patstāvīgie soļi un valodu zināšanas var sniegt iespēju ne tikai iegūt citu un labāk apmaksātu darbu, bet paver iespējas paplašināt savas literatūras un kultūras zināšanas.

2013. gadā tika veikts plaša sabiedrības aptauja par svešvalodu zināšanām gan skolnieku, gan pieaugušo vidū. Latvijas rādītāji uz visas ES fona ir salīdzinoši pozitīvi – 95% Latvijas pieaugušo iedzīvotāju (25-65 g.) pārvalda vismaz vienu svešvalodu. Populārāko svešvalodu piecinieks ir sekojošs: 1. vietā ir krievu valoda (vairāk kā 50%), tad seko angļu valoda. 3. vietā ir vācu valoda. Pārējās valodas – lietuviešu, franču, poļu un ukraiņu. 2 svešvalodas zina 46% Latvijas iedzīvotāju.

Emigrācija labāka darba un dzīves apstākļu meklējumos uz citām valstīm pēdējos 20 gadus ir radījusi lielu interesi par svešvalodu apguvi. Skandināvu valodas (zviedru, norvēģu, dāņu) un Āzijas valstu valodu studijas un valodu kursi kļūst arvien pieprasītāki. Daudzi ārzemju uzņēmumi paplašina savu darbību arī Baltijas valstu reģionā, tāpēc darbu, kas saistīts ar kādas svešvalodas pārzināšanu, var iegūt arī šeit, Latvijā, nedodoties uz ārzemēm. Šajā gadījumā ir vai nu jāatsvaidzina jau apgūta svešvaloda vai jāķeras klāt pie jaunas apgūšanas.

Angļu valoda ir viena no galvenajām biznesa valodām visā pasaulē, zināšanas tajā ir regulāri jāpapildina, jo tas, kas ir apgūts vidusskolā pirms 10 gadiem, ar laiku aizmirstās. Leksikas krājumu var vienkārši papildināt skatoties filmas oriģinālvalodā, lasot literatūru (efektīvi, protams, jebkuras svešvalodas atsvaidzināšanai). Latvijas darba tirgū lielu uzmanību pievērš krievu valodas pārzināšanai. Diemžēl jauniešu vidū interese un zināšanas par krievu valodu samazinās. Taču jāpiemin, ka šajā valodā sazinās ne tikai krievi, bet to izmanto arī tādas tautas kā baltkrievi, ukraiņi, poļi u.tml., tāpēc darba iespējas ir salīdzinoši lielas.

Europass (prasmju un kvalifikācijas atspoguļojums Eiropas mērogā) sniedz iespēju savas valodu zināšanas atspoguļot viegli pārskatāmā un sistematizētā valodu pasē, kur tiek norādīti valodu prasmju līmeņi. A1 un A2 ir pamatlīmenis. Ja pie vēlamā svešvalodu kursa ir norādīts A1, tas nozīmē, ka kurss ir piemērots cilvēkiem bez priekšzināšanām. Attiecīgi A2 kurss būs tiem, kam ir jau nelielas zināšanas konkrētajā valodā. B1 un B2 ir vidējais līmenis, cilvēks labi saprot un spēj komunicēt norādītajā valodā. C1 un C2 ir augstākais līmenis, kas ir pielīdzināms dzimtās valodas prasmei.

Vienas vai vairāku svešvalodu pārzināšana nodrošina lielākas iespējas iegūt darbu ne tikai kandidējot ar svešvalodām saistītā vakantā darba vietā, bet arī kopumā būtiski palielina darbinieka izredzes. Svešvalodu apgūšana ir prasme, kas saistīta ar sevis motivāciju, laika menedžmentu, iekšējām interesēm un pastiprinātu vēlmi attīstīties. Darbiniekus ar šādām zināšanām noteikti novērtēs.

Izšķir divus galvenos svešvalodu apguves veidus – pašmācības ceļā un apmeklējot svešvalodu kursus. Pirmais prasa lielāku darbu ar sevi – sevi motivēt ilgākā laika posmā ir diezgan sarežģīti un prasa lielāku piepūli. Materiālus var atrast gan grāmatnīcās, gan arī internetā, kur ir atrodami daudzi bezmaksas un brīvpiekļuves video (Youtube), audio un gramatikas materiāli. Arī viedtālruņus un planšetes var izmantot valodu apguvei, piemēram, Memrise (pieejama gan ITunes, gan Google Play) ir populāra interaktīva valodu apguves spēle ar kuras palīdzību var palielināt savu valodu krājumu līdz pat 200 valodām!

Kursi ir lieliska iespēja tiem, kas vēlās apgūt valodu pasniedzēja vadībā, tajos ir iespējams diskutēt grupās un regulāri veikt savu zināšanu pārbaudi. Daudzi cilvēki izvēlās apgūt svešvalodu tieši kursu veidā, jo kolektīvā motivācija daudziem ir piemērotāka un rezultatīvāka. Grupas uzdevumi, mērķis un kopīgais virziens ir elementi, kas efektīvi var palīdzēt apgūt svešvalodu strukturizēti un salīdzinoši ātri (kursi var būt gan intensīvi, gan padziļināti, ar pasniedzēju, kam izvēlētā svešvaloda ir dzimtā u.tml.). Svešvalodu kursi maksas ziņā ir vieni no dārgākajiem. Pamatlīmeņi ir salīdzinoši dārgāki, kā pēdējie (C1-C2) līmeņi. Ir apmācību centri, kas piedāvā arī individuālas un neklātienes nodarbības ar Skype palīdzību. Ja cilvēks ir bezdarbnieks, valodu kursus piedāvā arī Nodarbinātības valsts aģentūra.

Diemžēl valodu nevar apgūt vienā dienā, bet toties var iemācīties daudz. Atvēlot kaut nedaudz laika (vismaz 30 min ikdienas), var iemācīties daudz. Grāmatas, internets, paziņas un draugi – ārzemnieki vai tie, kas atgriezušies no darba ārzemēs, ir lieliski resursi. Jaunas valodas apguve paver tik daudz dažādas iespējas – jauni kontakti, jauns skats uz pasauli, jauns darbs, jaunas zināšanas un prasmes. Vienīgais, kas atliek – atrast to savu īsto valodu un spert pirmo soli tās apgūšanai pretī, jo kā ir teicis slavens grieķu vēsturnieks Plūtarhs: “Izglītība – vienīgais dievišķais un nemirstīgais mūsos, un divas lietas – saprāts un valoda – ir labākais cilvēkā.”

Rakstu sagatavoja: Anna Ezera

Izmantotie informācijas avoti:
Centrālā Statistikas pārvalde. 85% skolēnu mācās svešvalodas; 95% pieaugušo zina vismaz vienu svešvalodu. Pieejams: http://www.csb.gov.lv/notikumi/85-skolenu-macas-svesvalodas-95-pieauguso-zina-vismaz-vienu-svesvalodu-39154.html
Europass. Valodu pase. Pieejams: http://www.europass.lv/valodu-pase
Neatkarīgā Rīta Avīze. Svešvalodu topā angļu un krievu valoda. Pieejams: http://nra.lv/latvija/121691-svesvalodu-topa-anglu-un-krievu-valoda.htm

 

2 Comments

  1. jolanta

    cik maksa apgut zviedru valodu un cik ilga laika

    Reply

Pievienot komentāru